22/07/2024 - 28/07/2024
Τη Δευτέρα 22/07 σχηματίζεται το τετράγωνο του Ερμή με τον Ουρανό, μια μέρα κάπως νευρική και με τάση για απρόοπτα και απρόβλεπτες εξελίξεις τόσο στις σχέσεις σας όσο και σε θέματα που αφορούν επαγγελματικά και οικονομικά. Προσέξτε ιδιαίτερα τα παρορμητικά έξοδα και μην παίρνετε οικονομικό ρίσκο για κανένα λόγο. Αν σας «γυάλισε» κάτι και θέλετε να το αγοράσετε συγκρατηθείτε μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Αν η επιθυμία επιμένει προχωρήστε στην αγορά. Την ίδια μέρα ο Ήλιος από τον τομέα των σχέσεων και των συνεργασιών σχηματίζει ένα τρίγωνο με τον Ποσειδώνα που βρίσκεται στον τομέα επικοινωνίας αλλά και μετακινήσεων και ταξιδιών. Μπορεί να αποφασίζετε να φύγετε ένα ταξιδάκι, να ξεκινήσετε τις διακοπές σας ή απλώς να τις οργανώνετε. Από την άλλη, αυτή η όψη σας κάνει πιο ευαίσθητους στα θέματα των άλλων και ακόμη και στη δουλειά μπορεί να έχετε κάποιες συζητήσεις σε πιο προσωπικό τόνο με τους συνεργάτες σας αν είστε γεννημένοι στο τέλος του ζωδίου σας. Το πρωί της Δευτέρας ο Ήλιος προχωρά στο ζώδιο του Λέοντα ανάβοντας την ερωτική σας επιθυμία, αλλά και τη διάθεση να χαρείτε τις διακοπές και τις χαρές του καλοκαιριού. Σε αυτό το διάστημα καλά θα κάνετε να είστε λίγο πιο πειθαρχημένοι σε οικονομικά θέματα και να μην κάνετε μεγάλες σπατάλες. Η αντίθεση Ήλιου-Πλούτωνα την Τρίτη επηρεάζει και πάλι τα θέματα των οικονομικών, αλλά αναμοχλεύει και τα συναισθήματα σας στις σχέσεις. Προσπαθήστε να δείτε ρεαλιστικά την εικόνα των απολαβών σας και να έχετε ένα καλύτερο προγραμματισμό αν είστε γεννημένοι στο τέλος ή στο ξεκίνημα του ζωδίου σας. Στις 26/07 ο Ερμής γίνεται πιο φιλικός προς το ζώδιο σας προχωρώντας στην Παρθένο, βοηθώντας το μυαλό σας να ξεμπλοκάρει και την κρίση σας να γίνει πιο ισχυρή. Ακόμη θα σας ανοίξει την όρεξη για ταξίδια και για να εξερευνήσετε τις προοπτικές σας μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου σε θέματα που αφορούν τόσο στη δουλειά όσο και θέματα σπουδών. Ο λόγος της παραμονής του Ερμή για τόσο μεγάλο διάστημα στην Παρθένο είναι η φαινομενικά ανάδρομη πορεία του, που θα ξεκινήσει από τις 05/08 και μέχρι τις 14/08 στην Παρθένο. Στις 15/08 θα οπισθοχωρήσει ανάδρομος στον Λέοντα μέχρι τις 28/08 και κατόπιν ορθόδρομος μέχρι τις 09/09 που θα περάσει εκ νέου στην Παρθένο. Αν έχετε κάποιο φίλο-η σε ένα μέρος που θα θέλατε πολύ να επισκεφτείτε, τότε ίσως είναι η ευκαιρία σας να το πράξετε αυτή την εβδομάδα προς το τέλος της που θα βοηθήσει ιδιαίτερα και το τελευταίο τέταρτο της Σελήνη στον Ταύρο που ξυπνά το Σαββατοκύριακο την ανάγκη διασκέδασης, χαράς κι εξόδων ή ταξιδιών.
Για να διαβάσετε τις ερωτικές προβλέψεις της εβδομάδας για το ζώδιο ή τον ωροσκόπο σας πατήστε εδώ.